Czerwiec 12, 2018

Jakie dowody pomogą udowodnić przed sądem winę drugiego małżonka w postępowaniu rozwodowym?

Zgodnie z art. 56 k.c. rozwiązanie małżeństwa przez rozwód możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, chyba że w skutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny również, gdy żąda go małżonek wyłączenie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi z małżonków wyrazi zgodę na rozwód

Alimenty na rzecz byłego małżonka

Po rozpadzie związku małżeńskiego i orzeczeniu rozwodu byli małżonkowie mają prawo żądać od siebie wsparcia finansowego w postaci alimentów. Prawo do świadczeń alimentacyjnych, ich zakres oraz okres trwania determinuje wina za rozpad małżeństwa. Przedmiotowa kwestia została unormowana w art. 60 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 5 marca 1964 roku, Nr 9, poz. 59). Wyróżnić można dwa rodzaje obowiązków alimentacyjnych:

Sądowy podział majątku wspólnego po rozwodzie. Czego żądać?

Zakończenie postępowania rozwodowego nie rozwiązuje jeszcze wszystkich spraw między byłymi małżonkami. Pozostaje jeszcze kwestia między innymi podziału wspólnie zgromadzonego majątku podczas trwania małżeństwa. Zasadą jest, iż podział majątku wspólnego dokonywany jest już po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie o rozwód, w odrębnym postępowaniu przed sądem rejonowym. Polskie prawo dopuszcza również inną drogę, bowiem podział majątku wspólnego może nastąpić już w sprawie o rozwód. Co do zasady sprawę

Czy komornik sądowy ma obowiązek zwrócić dłużnikowi kwotę pobraną jako podatek VAT od opłaty egzekucyjnej?

Walka z komornikiem – zwłaszcza sądowym – nie jest rzeczą prostą, wręcz przeciwnie. 27 lipca ubiegłego roku Sąd Najwyższy wydał niezwykle ważną dla dłużników uchwałę (sygn. akt III CZP 97/16): „Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz.