Czym jest zastępcza kara aresztu a czym zastępcza kara pozbawienia wolności?
Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której skazany bagatelizuje orzeczony wobec niego wyrok i nie wykonuje nałożonych na niego przez sąd obowiązków. Finalnie, takie zachowanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, w postaci zamiany kary ograniczenia wolności lub grzywny na najsurowszą z kar – karę pozbawienia wolności (aresztu).
Na wstępie należy rozróżnić zastępczą karę pozbawienia wolności orzekaną w stosunku do skazanych niewykonujących kar nałożonych wyrokiem wykroczeniowym od zastępczej kary pozbawienia wolności, z którą mamy do czynienia w przypadku niewykonywanych kar zawartych w wyroku karnym.
Zastępcza kara pozbawienia wolności:
*w zamian za nieuiszczoną grzywnę
Zgodnie z art. 44 kodeksu karnego wykonawczego skazanego na karę grzywny (nieprzekraczającej 120 stawek dziennych lub 240.000,00 zł, w przypadku grzywny określonej kwotowo) sąd wzywa do jej uiszczenia w terminie 30 dni. Podstawową formą wykonania kary grzywny jest jej dobrowolne uiszczenie. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu grzywnę ściąga się w drodze egzekucji komorniczej. Gdy jednak okazuje się, że egzekucja jest bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, iż taką by się stała, sąd może zamienić grzywnę na prace społecznie użyteczną.
Jednak w sytuacjach gdy:
- okaże się, że praca jest niemożliwa lub niecelowa z różnych przyczyn,
- skazany nie wyrazi zgody na podjęcie prac społecznie użytecznych,
- skazany uchyla się od jej wykonywania,
wówczas sąd obligatoryjnie zarządza wykonanie kary pozbawienia wolności.
Przeliczenie kary następuje w sposób:
1 dzień pozbawienia wolności = 2 stawkom dziennym grzywny
*Kara ta nie może przekroczyć 12 miesięcy (6 miesięcy, jeśli ustawa za dany czyn nie przewiduje kary pozbawienia wolności) oraz górnej granicy kary przewidzianej za dane przestępstwo.
*w zamian zaograniczenie wolności
Zastępczą karę pozbawienia wolności za uchylanie się przez skazanego od kary ograniczenia wolności, na podstawie art. 65 k.k.w. sąd zarządza obligatoryjnie (obowiązkowo). Orzeka się ją w wymiarze pozostałej do wykonania kary ograniczenia wolności.
Przeliczenie kary następuje w sposób:
1 dzień pozbawienia wolności = 2 dniom ograniczenia wolności
*Górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy, jeśli ustawa za dane przestępstwo nie przewiduje kary pozbawienia wolności.
Zastępcza kara aresztu:
*w zamian za nieuiszczoną grzywnę
Jeżeli egzekucja grzywny w kwocie przekraczającej 500 złotych okaże się bezskuteczna, można po wyrażeniu zgody przez ukaranego zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną (określając jej rodzaj i czas trwania). Praca społecznie użyteczna trwa najkrócej tydzień, najdłużej 2 miesiące.
W sytuacji gdy:
- ukarany nie wyrazi zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej,
- mimo wyrażenia zgody jej nie wykonuje,
sąd może orzec zastępczą karę aresztu.
Przeliczenie kary następuje w sposób:
1 dzień aresztu = grzywnie od 20 do 150 złotych
*Kara zastępcza nie może przekroczyć 30 dni aresztu.
*w zamian zaograniczenie wolności
Jeżeli ukarany uchyla się od wykonywania kary ograniczenia wolności (art. 23 k.w.), ulega ona zamianie na zastępczą karę grzywny, a jeżeli okoliczności wskazują na to, że egzekucja grzywny nie będzie skuteczna – na zastępczą karę aresztu.
Przeliczenie kary następuje w sposób:
1 miesiąc ograniczenia wolności = 15 dniom aresztu
!! !! !! Pamiętaj
- W przypadku zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności (nie zastępczej kary aresztu), która nie przekracza roku, istnieje możliwość odbycia jej w systemie dozoru elektronicznego.
- Od zastępczej kary aresztu oraz pozbawienia wolności w każdym czasie uwolnić się można, poprzez wpłacenie kwoty przypadającej do uiszczenia– w całości lub w części.
- W przypadku zastępczej kary aresztu orzeczonej w zamian za uchylanie się od kary ograniczenia wolności– nie ma możliwości wstrzymania jej wykonania w sposób analogiczny do zastępczej kary pozbawienia wolności (czyli złożenia oświadczenia o zobowiązaniu się do odbycia dotychczas orzeczonej kary lub jej reszty, która pozostała do wykonania).
W celu uzyskania bliższych informacji zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Adwokat Karoliny Pawlikowskiej. Pomoc prawną świadczymy na terenie całego kraju, w tym, głównie w Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim.
tel: 500024241, mail: [email protected]